Vzpomínka za duhový most

Bublina *? - 2003+           (Susanne)

Vše začala Bublina. Jeden dotaz ve školní jídelně, zda-li bych se ujala osmáčka kvůli alergii v rodině jedné paní učitelky. Moc jsem se ani nemusela zamýšlet a aniž bych se poradila doma, okamžitě jsem souhlasila a hned na to si nesla krabičku s dosud mě neznámým zvířátkem domů. :-) Bublina se mnou byla pouze dva roky, nevím jak byla stará, když jsem se ji ujala. Byla to úžasná veverka, která se nechávala škrabkat pod pacičkou, chodili jsme spolu na výlety. Dodnes je mi líto, že žila jako jedináček, ale díky ní jsem poznala tato úžasná zvířátka. Už je tomu víc jak 12let.   


Mefisto *2005 - 2013+            (Susanne)

Legendární Mefisto, Mefistofelés, o kterém oslavné písně a básně nikdy neutichnou. Můj věrný přítel v dobrém i zlém, s kterým jsme společně ušli velký kus cesty. Tolik zážitků! Můj tichý veselý nezapomenutelný společník, který pro mě na vždy zůstane tím nejskvělejším osmákem všech dob. 
Mefista jsem dostala jako samečka, ale po dvou měsících jsem u něj našla 4 krásná miminka. Nebýt tohoto překvapení patrně by nikdy nevzniklo žádné Degudrey. :-) Jednu holčičku jsem si nechala k Mefistovi a podle toho drobného omylu se samečkem dostala jméno Kraken, druhou holčičku si nechala Adélka a taktéž dostala krásné jméno Leopold. Další dvě se vypravily do světa.
Naše přátelství s Mefinkou trvalo krásných 8 let, následovala mne všude, potají se mnou byla na intru na střední, vystřídaly jsme společně celkem asi 5 studentských privátů. Byla to naprosto mimořádná osmáčí osobnost, po pamlscích byla jako divá, ráda mi zalézala do rukávů a u všeho byla první. Měla snad devět životů jako kočka. Nosila elegantní černé rukavičky, protože si ze zlozvyku vykousávala chloupky na předních packách, měla černý čumáček, mohutný ocásek a malinký cvik na jednom oušku. Byla nesmírně učenlivá, dokázala přiběhnout na zamlaskání, její vášní bylo kolečko a dobré jídlo. Pamlsky si ode ,mne brala rovnou z pusy, proto pokaždé když jsem otevřela klec se po mně šplhala nahoru. S ní mi odešel dlouholetý věrný přítel. Žádný odchod zvířátka dosud tak nebolel jako právě ten Mefistův. Když odcházela měla jsem ji v náruči. Odpočívá ve stromě v lese na jednom krásném místě společně se svou dcerou Krakenem.
Nikdy na tebe nezapomenu má nejmilovanější.

Kraken *únor 2006 - srpen 2008+          (Susanne)

Kraken - dcera Mefistova, kterou jsem si z jejich nečekaných miminek nechala, zdědila povahu i vzhled po mamince. Holky byly jako dvojčata, jen s drobným rozdílem - cvik na Mefistově oušku. Stejně jako její maminka byla velmi chytrá, přiběhla na zamlaskání. Milá zvědavá čiperka. Měla asi dvakrát miminka se samečkem Lokim. Bohužel mě Kraki opustila předčasně. Vzal mi ji zákeřný absces od zoubku, který se ji utvořil na krku. Bohužel právě s ním svůj boj Kraken prohrála.


Leopold *únor 2006 - 2011+       (Adél)

Dcera Mefistova. Dostala vysněné jmémo, nikdy si nepostěžovala na to, že je to jméno chlapecké. Leopold si se mnou zažila mnoho, chodily jsme spolu ven, někdy mě doprovázela do školy, cestovala se mnou vlakem, proháněje se po kupé. Spolu s Mefistem běhaly ve větvích volně rostoucích stromů, pojídaly sedmikrásky rovnou z trávníku. Zpočátku jsem měla jen ji a tak byla mazlivá a perfektně ochočená. Z knih o osmácích jsem načerpala neužitečné rady, čím je možné osmáky krmit a tak po nějakou dobu byly jejím nejoblíbenějším pamlskem rozinky a sušené banány. Naštěstí ji zhoubná cukrovka nedostihla a já záhy načetla o osmáčcích víc. Zjišťovala jsem, že králičí klec, ve které žila, je pro ni příliš malá a postupně jsem ji upravovala a zvětšovala, doplňovala, až ku dnešním dnům, kdy z ní nezbylo nic. Ačkoliv tvar "hlavní hradní věže" sídla mých současných osmáků vychází právě z ní. Brzy měla Leopold klec dost velkou a tu mi přišlo, že je v ní příliš sama. Dostala tedy k sobě na krátkou dobu, krásnou drzounku Ciri.
Jenže běžely roky a Leopold začala chřadnout. Návštěva veterináře ukázala přerostlé zoubky, ale také kořeny. Následek příbuzenského vztahu jejích rodičů, kterým byl zatížen pravděpodobně celý vrh. Po pár měsících bojů o každý gram a každé sousto, podávání analgetik proti bolesti mě Leopold opustila. Ale její duch navždy sídlí na mém pravém rameni a švitoří mi své názory rovnou do ucha.

Loki *2007 - 2008+          (Susanne)

Loki byl sameček darovaný od sousedky k Mefistovi a ke Krakenovi. Byl to raubíř, který se nerad mazlil. Stačil zplodit s Mefistem jeden vrh a s Krakenem dva vrhy miminek, pak nás ale náhle bez varování opustil. 

Ciri *2008 - 2008+         (Adél)

Ciri se stala společnicí Leopolda a padly si do oka. Pár šarvátek sice prošlo, ale naštěstí nic závažného. Byla veselé povahy a poprvé opravdu rozzářila zádumčivého Leopolda. Tehdy poprvé jsem si uvědomila, jak je pro osmáka důležité nebýt sám. Poznala jsem jejich řeč, blaženost osmáčího přitulení. Bohužel to však netrvalo věčně.
Ciri se nedožila ani jednoho roku. Ač to byla osmáčice veselá, akční a od pohledu vitální. Nejhorší na tom bylo, že na její smrti nesu nemalý podíl já sama. Během převozu mi totiž ještě ne zcela dospělá osmyška prochladla, nastydla se a nemoc se rozvinula do zápalu plic. Její boj trval ani ne 3 dny. Nemoc byla neúprosná, antibiotika nezabrala.
V posledním výskoku zemřela mladá Ciri a vydala se do jiného světa. Osudové jméno.

Perunka *2008 - 2012+        (Susanne)

Perunka byla dcerou Krakena a Lokiho, kterou si oblíbil můj přítel. Byla vlastně jeho osmáčkem. Když jsme začali bydlet společně Perunka se přestěhovala zpátky za maminkou Mefinkou, se kterou měla bezproblémový vztah. Na rozdíl od Krakena a Mefista moc člověka k životu nepotřebovala, ale i tak to byla úžasná a chytrá holčička. Nebohá Perunka však zdědila problémy s přerůstajícími kořeny zoubků. Jednoho dne, kdy na tom už nebyla moc dobře jsme se s paní veterinářkou rozhodly ji odchod ulehčit. 

Nabu *2009-2011+         (Adél)

Falco *? - 2012+            (Susanne)

Falco byla osmáček, kterého jsem se ujala, protože nepocházela ze zrovna ideálních podmínek kde zbyla jako jediná nejotrlejší. Nevím kolik jí bylo přesně let. Se mnou byla cca 2 roky. Byl to neskutečně vděčný osmáček. S Mefistem a Perunkou si sedly úplně od prvopočátku. Jen jsem ji za holkama vypustila do klece a okamžitě ji přijaly. Škoda, že s námi byla holčička tak krátce. 

Ygritte *prosinec 2012 - 6.6.2015+         (Susanne)

Ygritte přibyla do osmáčí rodiny k mé nezapomenutelné, v té době již osmileté osmačce, která se jmenovala Mefistofelés neboli Mefisto. Bohužel Mefistin čas se pomalu schýlil ke konci a Ygrittka zůstala sama. Jelikož se nám zastesklo po mrňouscích, pořídili jsme nepříbuzného samečka Ragnara, s kterým si s Ygritte okamžitě padli do oka. První miminka se jim narodila až po více než roce společného soužití. Odchovali společně 3 vrhy krásných mláďat. Ygrittka byla co se povahy i vzhledu týče velmi podobná Mefistovi, právě ona převzala její štafetu. kdyby to bylo možné, řekla bych že se do Ygrittky reinkarnovala. :-) Inteligentní ušatá kráska. Neznala jsem její rodiče, protože pocházela ze zverimexu. Už tehdy jak jsem si ji brala neměla skoro žádnou štětičku, ta ji taky nikdy pořádně nezarostla. Někdy jsem ji ze srandy říkala, že je to můj buldok, tak se totiž milá Ygritte vrhala na pamlsky. Měla i pořádnou sílu. Když měla pamlsek nechala se sebou dělat téměř cokoliv. Poslední dobou jsme si začala všímat, že mohutná dobře rostená osmačka se začala postupně ztrácet. Na veterině byl odhalen problém s poraněnou tlamičkou od uštíplého zoubku. Podstoupila broušení a přeléčení antibiotik. Po nějakém čase jsem se začala radovat, že začíná opět přibírat, avšak na oslabený organismus čekalo něco mnohem horšího. 6. červen byl jeden z nejsmutnějších dnů v Degudrey. Z ničeho nic ze dne na den bylo zle. Ygrittka svedla svůj nerovný a náhlý boj s otevřeným zánětem dělohy a prohrála. Zasloužila si ještě mnoho dlouhých dní a příjemných nocí... Sbohem moje ušatá princezno! 
Pozdravuj ostatní tam za Bifröstem!
Původ: Zvěrokruh Zlín

Zbarvení: Agouti
Prodělané nemoci: 
Ygrittce se stala osudná otevřená pyometra
Prodělané zákroky:
operace nalomeného zubu + broušení stoliček levá strana (19.5.2015) (168g)
Odchovaná mláďata: 11 - vrh 1, vrh 3, vrh 6


Evžen *7.3.2015 -   (zemřel v novém domově)

V létě přišla smutná zpráva od jednoho z našich nejúžasnějších odchovanců. Evženek, nekonečně překvapující úžasňák, krásně zbarvený chlapeček, průzkumník, který už v pěti týdnech bez omezení chodil s rodiči na procházky po pokoji a nic ho nezadrželo, aby mi neskákal na rameno; skvělý Evžen, lovec žen, nekonečný mazílek, od kterého se učil celý vrh, odešel. Pryč za duhový most. Ve svém úžasně svobodném životě, kdy si mohl celé dny prohánět po bytě s jeho krásnou, klidnou a hodňoučkou nevěstou se střetl s jedinou překážkou - otevřenými dveřmi a průvanem. A ošklivou nehodu mladičký král nepřežil...Bylo mi do breku - tak skvělé mládě mi rukama ještě neprošlo. A co teprve jeho majitelka, které umřel v dlaních...:(
Ovšem náhoda tomu chtěla, že zázračný Evženek neodešel úplně. Pravděpodobně jen pár dní před smrtí to ještě stihnul a jeho opuštěná milá - Pišinka, začala brzy trochu tloustnout a zanedlouho bylo jasné, že Evženek zanechá na tomto světě svoje potomstvo.
 

Herkules (Kulík) *19.6.2015 - 10.8.2015+  (zemřel v novém domově)

Kulíšek je náš odchov z vrhu H. Se svým bráškou Habaďůrkou našli společný domov v Hovězí kousek od Vsetína ke zkušené chovatelce Kamile M. Sudičky Kulíškovi, ale přichystaly tragický a příliš krátký život. Malý Kulíšek si nového domova neužil ani celý den, při seznamování s domácími kluky spadl tak nešikovně, že mu ochrnuly zadní nožičky. Na druhý den mu pan veterinář usnadnil odchod. 

Alvin *11.3.2014 - 1.9.2015+  (zemřel v novém domově)

Alvinek je jedno z našich prvních mláďátek v Degudrey. Miminko z vrhu 1. Spokojeně žil v novém domově naprosté harmonii se svým bráškou Azuem a starším samečkem Vilíkem v Plzni u naši kamarádky. Při stěhování do Prahy bohužel nezvládl cestu autem, pravděpodobně došlo k přehřátí. :-( 

Houdy *29.8.2014 - srpen 2015+  (zemřel v novém domově)

tohle léto nás nepříjemně překvapilo ještě jedno tragické úmrtí námi odchovaných osmáčků. :-( Náhlý konec potkal malého Houdyho z vrhu 6 od Ygrittky a Ragnara a to za úplně stejných okolností jako krátce před ním Alvinka z vrhu 1. Nepřežil  společně se svým kamarádem Ramsíkem převoz autem z Brna na Vsetín za horkého počasí. Tohle léto těchto tragédií bylo až moc, je třeba tohle nebezpečí dostat více do podvědomí chovatelů.

Lorien Fluffy Furballs

*23.8. 2015 - 5.10.2017
Původ: Sarah Grün, Hilzingen, Německo
Rodiče: matka - Blau punktschecke ST
             otec - Sand superscheke BT

Zbarvení: Sand BT/Cream Superschecke
               (genový kod A/A D/d e/e nebo A/A d/d e/e)

Lorienek

Gudrun
Pohlaví: samice
Narozena: 2012 - 16.1.2018
Původ: Zvěrokruh Zlín

Zbarvení: Aguti
Chov: mimo chov

Gudrun je pohodová samička průměrného vzrůstu, s jemným výrazem, kulatější hlavy. Má krásný souvislý velice jemný a hustý kožíšek. Je to dobrá matka. Od malička je živena kvalitní dietní stravou.Gudrun je také velmi učenlivá a je znát, že je chytrá - velice rychle pochopí, co se po ní chce.
Během seznamování s Aslaugh utrpěla poranění oušek, která má teď poněkud poškubaná.

I povahově je to velice vyrovnaná, klidná a sebejistá holka. Díky tomu, zdá se má ve skupince přirozené vůdčí postavení.

Počet odchovaných vrhů: 3 (vrh 2vrh 4, vrh F)

Váha k datu: 

  • podzim 2014 cca 250g
  • 6. červen 2015 cca 212g*
  • Listopad 2015 cca 240g
Prodělané nemoci: --- 
Prodělané zákroky: ---
Během poslední březosti na konci léta 2015 se u Gudrunky projevily komplikace. Po té holčička plody vstřebala. Více už na ní chovat nebudeme.Žádné komentáře:

Okomentovat