Odin, Gudrun, Aslaugh


Základním kamenem této skupinky je Odin. Samec, mohutné kostry a v současnosti už pokročilého věku. Jeho nejmilejší je Gudrun, starší samička, která po mnohých nesvárech přijala do skupinky i Aslaugh, mladou drzounku.


Původ a chov

Jsou to bohužel osmáčci s nejasným původem a proto ne zcela vhodní k chovu. Důvodem společného chovu je to, že Odin teskní pro jeho milou Gudrun, pokud je od ní oddělen, sabotuje a hubne a to i když je ve společnosti jiných osmáků. Nabízela by se kastrace, ale pro jeho věk (6-7 let) je to už by byl počin poněkud riskantní.

Jednou z kladných stránek jejich partnerství je to, že Odin je osmák dlouholetý, dobře stavěný, Gudrun a Aslaugh zatím bez známek jakýchkoliv problémů.
Problémem je, že se Odinovi na stará kolena zakalilo očko.Mláďata jako mazlíčci

Jejich mladé se snažím udávat jako nechovné, na mazlíčky. V budoucnu, pokud ještě mladé budou mít bych chtěla tímto směrem ošetřit i kupní smlouvu.


Četnost vrhů

Zajímavostí je, že Odinovy milostné touhy jsou poměrně skromné - trvalo 2 roky, než se k něčemu rozhoupal a po té vznikly jen 3 vrhy od dvou samiček. Od posledního vrhu uplynulo už více než půl roku, proto není jisté, jestli se stařík Odin bude ještě o něco pokoušet - to ukáže jaro.

A jaro prokázalo, že Odin se orientuje podle vnitřních hodin, zděděných po předcích. Protože jeho mužná síla opět prokázala, že ještě nepatří do starého železa. V roce 2015 semu narodily další 3 vrhy.


Odin


2015

Pohlaví: samec
Narozen: cca 2008
Původ: neznámý, orientačně Hošťálková
Zbarvení: aguti
Váha k datu: 
  • léto 2014 cca 305g
  • jaro 2015 cca 240g*
Prodělané nemoci: Šedý zákal (ukázal se na stáří, naštěstí cukrovka nebyla prokázána), poranění druhého oka a následný zánět rohovky (momentálně se léčí, ovšem je to běh na dlouhou trať)
Prodělané zákroky: ---

Odina jsem získala ve věku 3-4 let, tehdy jako vypaseného obra - ve své kleci měl jen málo zábavy, žádné kolečko, takže většinu času trávil nad miskou se žrádlem. Krmi dostával nevhodnou - základem byla pšenice a obsahovala i cukry, seno neznal.
Okamžitě dostal dietu a možnost pohybu a do měsíce z něj byl krásný samec, samý sval.

Odin má vyrovnanou a dobrotivou povahu, je energický, vytrvalý běžec. Jako pozůstatek bývalého způsobu života mu zůstal bezedný apetyt, kdy neopovrhne žádnou baštou. Je velice výrazný právě svojí mohutnou, ale vyrovnanou postavou.


* za poslední dobu odin poměrně pohubl, zdá se, že ho dostihuje stáří, protože přišel zejména o svalovou hmotu. Však jeho prokvetlá brada poukazuje na to, že stáří už je tu (je mu určitě 7, možná ale i 8 let). Naštěstí je stálé aktivní, nadále vytrvalý a veselý. Pobodně zhubla nyní i Gudrunka, ovšem na každém ze dvou osmáčků vypadá úbvytek jinak. Odin zhubl na kýtách a ubylo mu i svalsvo kolem předních pacek, Gudrunka má zato spíš propadlejší boky. Předpokládám, že Odin se už na původní váhu nadostane (ale stále je znát jeho mohutná postava).


Gudrun

2015


Pohlaví: samice
Narozena: 2012
Původ: Zvěrokruh Zlín

Zbarvení: Aguti
Váha k datu: 

  • podzim 2014 cca 250g
  • 6. červen 2015 cca 212g*

počet odchovaných vrhů: 3 (vrh 2, vrh 4, vrh F)

Gudrun je pohodová samička průměrného vzrůstu, s jemným výrazem, kulatější hlavy. Má krásný souvislý velice jemný a hustý kožíšek. Je to dobrá matka. Od malička je živena kvalitní dietní stravou.
Gudrun je také velmi učenlivá a je znát, že je chytrá - velice rychle pochopí, co se po ní chce.
Během seznamování s Aslaugh utrpěla poranění oušek, které má teď poněkud poškubaná.


* Gudrunka po posledním početném vrhu ne a ne nabrat zpět svoji původní váhu, ačkoliv neprokazuje žádné známky případné nemoci. Na kontrole na veterině mi bylo doporučeno počkat, jak se její váha bude vyvýjet dál a v případě úbytku budeme řešit další vyšetření. V současnosti se tedy tato moje topmodelka několikrát denně váží a párkrát denně dostává na přilepšenou malou dávku ovesných vloček.

Prodělané nemoci: --- 
Prodělané zákroky: ---


Aslaugh2015


Pohlaví: samice
Narozena: 2013
Původ: Od paní Hložkové ze Zlína

Zbarvení: Aguti-White, nositelka BT
Váha k datu: 
  • podzim 2014 cca 250g
  • 6. června 2015 cca 270g (kojí)
počet odchovaných vrhů: 3 (vrh 5vrh E, vrg G)

Aslaugh byla jako malá poněkud nervózní a vůbec se si s čitými aguťáky navzájem nelíbili a tvrdě na sebe útočili. Trvalo to asi půl roku, než se je podařilo spřátelit. Pomohlo několik okolností: Říje Odina a Aslaugh a následné mladé obou samiček a zárověň kupodivu stres ze stěhování. Myšáci z toho byli natolik zmatení, že zapomněli na staré sváry.
Aslaugh se po odchovu mláďat velice uklidnila. Je průměrného vzrůstu, ale postavou spíš dlouhá a hubená. Také hlavičku má protáhlejší. Má krásné bílé znaky a mláďata po ní jsou i výrazně bíle zbarvená.


Prodělané nemoci: ---
Prodělané zákroky: ---

Odchovaná mláďata:


vrh 5

Fotogalerie:

aktuální bydlení (zrovna v neuklizeném stavu:)
Gudrun

Aslaugh

Odin

Žádné komentáře:

Okomentovat