Čím krmíme?

Pro naše osmáky mícháme vlastní směsku!

Základem jídelníčku našich osmáků je seno. Abychom jim ale přilepšili a měli jistotu, že budou mít dostatek všech živin, přidáváme jim denně malou dávku zrní. 
Skladbu jsme sestavili tak, aby byla bohatá a rozmanitá a přitom co nejméně tučná. Chceme totiž, aby naši osmáci byli  v kondici. Asi 1/4 směsi tvoří travní semena - luční směs. 
Je potřeba mít na paměti, že v přírodě se přirozená strava osmáků skládá převážně z trávy, kůry dřevin, listí, bylin a větví, všechno ostatní jako obiloviny, semena a olejniny by proto mělo být doplňkem 
+ Seno

Na seno jsou osmáci vybíraví - kupujeme proto jen velice kvalitní, plné bylin a listů. Seno by mělo krásně vonět, být rozmanité, dobře skladované, suché a bezprašné. Seno nízké kvality osmáčci většinou zhodnotí jako: "dobré na podestlání" :-) Pro zdravý vývoj zubů a jako nejúčinnější způsob obrušování stoliček je seno v jídelníčku nezbytné a mělo by být k dispozici každodenně.
+ Čerstvá zelenina
Jako další přídavky dostávají všemožnou zeleninu 
(mrkev + nať, paprika, okurky, rajčata, celer + nať, cuketa, brokolice, petržel...)

+ Sušená zelenina
Také si rádi pochutnají na plátcích sušené mrkvičky, která je k dostání v obchodech nebo lze snadno sušit i doma. Podobně je na tom třeba sušená petržel, chipsy z červené řepy, salátová okurka, celer, rajčata, ředkev..
Tyto dobrůtky nemícháme do směsky, ale používáme jako pamlsky.


+ Tráva, květy, bylinky a větvičky

Podle ročních období nabídneme našim myšáčkům kdejakou dobrotu, která roste venku - listy a větvičky stromů (klidně i kvetoucí v menším množství), traviny, pampelišky, čerstvé bylinky...
Přes zimu necháváme osmáčkům naklíčit zelené v květináči za oknem, např. oves, pšenici, kočičí trávu atd.
(Podáváme pouze ty druhy, které bezpečně poznáme a víme, že jsou pro osmáčky vhodné!)

+ Pamlsky

Jako pamlsky podáváme slunečnicová semínka, nebo hrachové vločky - těch ale jen pár za den, kvůli vysokému obsahu bílkovin. Naši osmáčci nepohrdnou ani zrníčkem kukuřice, dýňovými semínky, vojtěškovými válečky, sušenou zeleninou, či listy a květy sušených bylinek. U jednotlivých osmáků lze vypozorovat rozdílné chutě a libůstky. :-)  Velmi zřídka dostanou na přilepšenou i nějaký ten oříšek, ovšem pokaždé ve skořápce, která je pro ně výzvou. 

Velmi užitečný odkaz:

Stránky kde je velmi šikovně rozepsáno téma osmáči stravy. Pokud si není člověk jistý, jsou tu vypsány škodlivé, vhodné a zdraví prospěšné konkrétní pochutiny osmáčího jídelníčku + užitečné tipy na vlastní směsku.

4 komentáře:

 1. Přes jaký e-shop kupujete zrní?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, při nákupu směsek nejčastěji využíváme obchod zoohit, nebo zoomixpraha. Při nákupu jednodruhových zrnin pro vlastní směs pak nejčastěji využíváme obchod.kralici.cz, anebo sháníme v kamených zverimexech. Travní semena pak sháníme ve specializovaných eshopech nebo obchodech v okolí.

   Vymazat
 2. Dobrý den, jaká zrní kupujete pro vlastní směs? Nerada bych něco pomotala a tak když už dělám BARF pro psa, tak bych ráda i dělala směs pro osmáky. Děkuju :)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, řídíme se vesměs tipy a doporučeními pro míchání vlastní směsky ze stránek: http://www.kralici.cz/osmaci/pages.asp?f=krmeni Mají vše, co se osmáčí potravy týče poměrně obsáhle a komplexně zpracováno. :-) Základ tvoří: travní semena (luční směs), proso, lesknice, dále pak přimícháváme: paddy rýži, loupanou pohanku, neloupaný oves, ostropestřec mariánský, čirok, velmi doporučeníhodný je taky amarant a quinoe. Dále pak sušené bylinky, okvětní lístky a listy. (Objednáváme od Jr farm ze zoohitu, nebo z fajnzoo.cz nebo králici.cz). Klidně taky malé tenké větvičky z ovocných stromů - ideálně jabloň. V menším množství jako doplněk pak: neloupané lněné semínko, semenec, kardi. Když koupíme třeba komerční krmivo jako je například JR farm, přimícháváme si jej podle sebe.

  OdpovědětVymazat