Vzpomínka za duhový most

Bublina *? - 2003+           (Susanne)

Vše začala Bublina. Jeden dotaz ve školní jídelně, zda-li bych se ujala osmáčka kvůli alergii v rodině jedné paní učitelky. Moc jsem se ani nemusela zamýšlet a aniž bych se poradila doma, okamžitě jsem souhlasila a hned na to si nesla krabičku s dosud mě neznámým zvířátkem domů. :-) Bublina se mnou byla pouze dva roky, nevím jak byla stará, když jsem se ji ujala. Byla to úžasná veverka, která se nechávala škrabkat pod pacičkou, chodili jsme spolu na výlety. Dodnes je mi líto, že žila jako jedináček, ale díky ní jsem poznala tato úžasná zvířátka. Už je tomu víc jak 12let.   


Mefisto *2005 - 2013+            (Susanne)

Legendární Mefisto, Mefistofelés, o kterém oslavné písně a básně nikdy neutichnou. Můj věrný přítel v dobrém i zlém, s kterým jsme společně ušli velký kus cesty. Tolik zážitků! Můj tichý veselý nezapomenutelný společník, který pro mě na vždy zůstane tím nejskvělejším osmákem všech dob. 
Mefista jsem dostala jako samečka, ale po dvou měsících jsem u něj našla 4 krásná miminka. Nebýt tohoto překvapení patrně by nikdy nevzniklo žádné Degudrey. :-) Jednu holčičku jsem si nechala k Mefistovi a podle toho drobného omylu se samečkem dostala jméno Kraken, druhou holčičku si nechala Adélka a taktéž dostala krásné jméno Leopold. Další dvě se vypravily do světa.
Naše přátelství s Mefinkou trvalo krásných 8 let, následovala mne všude, potají se mnou byla na intru na střední, vystřídaly jsme společně celkem asi 5 studentských privátů. Byla to naprosto mimořádná osmáčí osobnost, po pamlscích byla jako divá, ráda mi zalézala do rukávů a u všeho byla první. Měla snad devět životů jako kočka. Nosila elegantní černé rukavičky, protože si ze zlozvyku vykousávala chloupky na předních packách, měla černý čumáček, mohutný ocásek a malinký cvik na jednom oušku. Byla nesmírně učenlivá, dokázala přiběhnout na zamlaskání, její vášní bylo kolečko a dobré jídlo. Pamlsky si ode ,mne brala rovnou z pusy, proto pokaždé když jsem otevřela klec se po mně šplhala nahoru. S ní mi odešel dlouholetý věrný přítel. Žádný odchod zvířátka dosud tak nebolel jako právě ten Mefistův. Když odcházela měla jsem ji v náruči. Odpočívá ve stromě v lese na jednom krásném místě společně se svou dcerou Krakenem.
Nikdy na tebe nezapomenu má nejmilovanější.


Kraken *únor 2006 - srpen 2008+          (Susanne)

Kraken - dcera Mefistova, kterou jsem si z jejich nečekaných miminek nechala, zdědila povahu i vzhled po mamince. Holky byly jako dvojčata, jen s drobným rozdílem - cvik na Mefistově oušku. Stejně jako její maminka byla velmi chytrá, přiběhla na zamlaskání. Milá zvědavá čiperka. Měla asi dvakrát miminka se samečkem Lokim. Bohužel mě Kraki opustila předčasně. Vzal mi ji zákeřný absces od zoubku, který se ji utvořil na krku. Bohužel právě s ním svůj boj Kraken prohrála.

Leopold *únor 2006 - 2011+       (Adél)

Dcera Mefistova. Dostala vysněné jmémo, nikdy si nepostěžovala na to, že je to jméno chlapecké. Leopold si se mnou zažila mnoho, chodily jsme spolu ven, někdy mě doprovázela do školy, cestovala se mnou vlakem, proháněje se po kupé. Spolu s Mefistem běhaly ve větvích volně rostoucích stromů, pojídaly sedmikrásky rovnou z trávníku. Zpočátku jsem měla jen ji a tak byla mazlivá a perfektně ochočená. Z knih o osmácích jsem načerpala neužitečné rady, čím je možné osmáky krmit a tak po nějakou dobu byly jejím nejoblíbenějším pamlskem rozinky a sušené banány. Naštěstí ji zhoubná cukrovka nedostihla a já záhy načetla o osmáčcích víc. Zjišťovala jsem, že králičí klec, ve které žila, je pro ni příliš malá a postupně jsem ji upravovala a zvětšovala, doplňovala, až ku dnešním dnům, kdy z ní nezbylo nic. Ačkoliv tvar "hlavní hradní věže" sídla mých současných osmáků vychází právě z ní. Brzy měla Leopold klec dost velkou a tu mi přišlo, že je v ní příliš sama. Dostala tedy k sobě na krátkou dobu, krásnou drzounku Ciri.
Jenže běžely roky a Leopold začala chřadnout. Návštěva veterináře ukázala přerostlé zoubky, ale také kořeny. Následek příbuzenského vztahu jejích rodičů, kterým byl zatížen pravděpodobně celý vrh. Po pár měsících bojů o každý gram a každé sousto, podávání analgetik proti bolesti mě Leopold opustila. Ale její duch navždy sídlí na mém pravém rameni a švitoří mi své názory rovnou do ucha.

Loki *2007 - 2008+          (Susanne)

Loki byl sameček darovaný od sousedky k Mefistovi a ke Krakenovi. Byl to raubíř, který se nerad mazlil. Stačil zplodit s Mefistem jeden vrh a s Krakenem dva vrhy miminek, pak nás ale náhle bez varování opustil. 

Ciri *2008 - 2008+         (Adél)

Ciri se stala společnicí Leopolda a padly si do oka. Pár šarvátek sice prošlo, ale naštěstí nic závažného. Byla veselé povahy a poprvé opravdu rozzářila zádumčivého Leopolda. Tehdy poprvé jsem si uvědomila, jak je pro osmáka důležité nebýt sám. Poznala jsem jejich řeč, blaženost osmáčího přitulení. Bohužel to však netrvalo věčně.
Ciri se nedožila ani jednoho roku. Ač to byla osmáčice veselá, akční a od pohledu vitální. Nejhorší na tom bylo, že na její smrti nesu nemalý podíl já sama. Během převozu mi totiž ještě ne zcela dospělá osmyška prochladla, nastydla se a nemoc se rozvinula do zápalu plic. Její boj trval ani ne 3 dny. Nemoc byla neúprosná, antibiotika nezabrala.
V posledním výskoku zemřela mladá Ciri a vydala se do jiného světa. Osudové jméno.

Perunka *2008 - 2012+        (Susanne)

Perunka byla dcerou Krakena a Lokiho, kterou si oblíbil můj přítel. Byla vlastně jeho osmáčkem. Když jsme začali bydlet společně Perunka se přestěhovala zpátky za maminkou Mefinkou, se kterou měla bezproblémový vztah. Na rozdíl od Krakena a Mefista moc člověka k životu nepotřebovala, ale i tak to byla úžasná a chytrá holčička. Nebohá Perunka však zdědila problémy s přerůstajícími kořeny zoubků. Jednoho dne, kdy na tom už nebyla moc dobře jsme se s paní veterinářkou rozhodly ji odchod ulehčit. 

Nabu *2009-2011+         (Adél)

Falco *? - 2012+            (Susanne)

Falco byla osmáček, kterého jsem se ujala, protože nepocházela ze zrovna ideálních podmínek kde zbyla jako jediná nejotrlejší. Nevím kolik jí bylo přesně let. Se mnou byla cca 2 roky. Byl to neskutečně vděčný osmáček. S Mefistem a Perunkou si sedly úplně od prvopočátku. Jen jsem ji za holkama vypustila do klece a okamžitě ji přijaly. Škoda, že s námi byla holčička tak krátce. 

Ygritte *prosinec 2012 - 6.6.2015+         (Susanne)

Ygritte přibyla do osmáčí rodiny k mé nezapomenutelné, v té době již osmileté osmačce, která se jmenovala Mefistofelés neboli Mefisto. Bohužel Mefistin čas se pomalu schýlil ke konci a Ygrittka zůstala sama. Jelikož se nám zastesklo po mrňouscích, pořídili jsme nepříbuzného samečka Ragnara, s kterým si s Ygritte okamžitě padli do oka. První miminka se jim narodila až po více než roce společného soužití. Odchovali společně 3 vrhy krásných mláďat. Ygrittka byla co se povahy i vzhledu týče velmi podobná Mefistovi, právě ona převzala její štafetu. kdyby to bylo možné, řekla bych že se do Ygrittky reinkarnovala. :-) Inteligentní ušatá kráska. Neznala jsem její rodiče, protože pocházela ze zverimexu. Už tehdy jak jsem si ji brala neměla skoro žádnou štětičku, ta ji taky nikdy pořádně nezarostla. Někdy jsem ji ze srandy říkala, že je to můj buldok, tak se totiž milá Ygritte vrhala na pamlsky. Měla i pořádnou sílu. Když měla pamlsek nechala se sebou dělat téměř cokoliv. Poslední dobou jsme si začala všímat, že mohutná dobře rostená osmačka se začala postupně ztrácet. Na veterině byl odhalen problém s poraněnou tlamičkou od uštíplého zoubku. Podstoupila broušení a přeléčení antibiotik. Po nějakém čase jsem se začala radovat, že začíná opět přibírat, avšak na oslabený organismus čekalo něco mnohem horšího. 6. červen byl jeden z nejsmutnějších dnů v Degudrey. Z ničeho nic ze dne na den bylo zle. Ygrittka svedla svůj nerovný a náhlý boj s otevřeným zánětem dělohy a prohrála. Zasloužila si ještě mnoho dlouhých dní a příjemných nocí... Sbohem moje ušatá princezno! Pozdravuj ostatní tam za Bifröstem!

Původ: Zvěrokruh Zlín
Zbarvení: Agouti
Prodělané nemoci: 
Ygrittce se stala osudná otevřená pyometra
Prodělané zákroky:
operace nalomeného zubu + broušení stoliček levá strana (19.5.2015) (168g)
Odchovaná mláďata: 11 - vrh 1, vrh 3, vrh 6

Evžen *7.3.2015 -   (zemřel v novém domově)

V létě přišla smutná zpráva od jednoho z našich nejúžasnějších odchovanců. Evženek, nekonečně překvapující úžasňák, krásně zbarvený chlapeček, průzkumník, který už v pěti týdnech bez omezení chodil s rodiči na procházky po pokoji a nic ho nezadrželo, aby mi neskákal na rameno; skvělý Evžen, lovec žen, nekonečný mazílek, od kterého se učil celý vrh, odešel. Pryč za duhový most. Ve svém úžasně svobodném životě, kdy si mohl celé dny prohánět po bytě s jeho krásnou, klidnou a hodňoučkou nevěstou se střetl s jedinou překážkou - otevřenými dveřmi a průvanem. A ošklivou nehodu mladičký král nepřežil...Bylo mi do breku - tak skvělé mládě mi rukama ještě neprošlo. A co teprve jeho majitelka, které umřel v dlaních...:(
Ovšem náhoda tomu chtěla, že zázračný Evženek neodešel úplně. Pravděpodobně jen pár dní před smrtí to ještě stihnul a jeho opuštěná milá - Pišinka, začala brzy trochu tloustnout a zanedlouho bylo jasné, že Evženek zanechá na tomto světě svoje potomstvo.
 

Herkules (Kulík) *19.6.2015 - 10.8.2015+  (zemřel v novém domově)

Kulíšek je náš odchov z vrhu H. Se svým bráškou Habaďůrkou našli společný domov v Hovězí kousek od Vsetína ke zkušené chovatelce Kamile M. Sudičky Kulíškovi, ale přichystaly tragický a příliš krátký život. Malý Kulíšek si nového domova neužil ani celý den, při seznamování s domácími kluky spadl tak nešikovně, že mu ochrnuly zadní nožičky. Na druhý den mu pan veterinář usnadnil odchod. 

Alvin *11.3.2014 - 1.9.2015+  (zemřel v novém domově)

Alvinek je jedno z našich prvních mláďátek v Degudrey. Miminko z vrhu 1. Spokojeně žil v novém domově naprosté harmonii se svým bráškou Azuem a starším samečkem Vilíkem v Plzni u naši kamarádky. Při stěhování do Prahy bohužel nezvládl cestu autem, pravděpodobně došlo k přehřátí. :-( 

Houdy *29.8.2014 - srpen 2015+  (zemřel v novém domově)

Tohle léto nás nepříjemně překvapilo ještě jedno tragické úmrtí námi odchovaných osmáčků. :-( Náhlý konec potkal malého Houdyho z vrhu 6 od Ygrittky a Ragnara v novém domově  a to za úplně stejných okolností jako krátce před ním Alvinka z vrhu 1. Nepřežil  společně se svým kamarádem Ramsíkem převoz autem z Brna na Vsetín za horkého počasí. Tohle léto těchto tragédií bylo až moc, je třeba tohle nebezpečí dostat více do podvědomí chovatelů.

Tundra *16.12. 2013 - 8.1. 2017+ 

Pohlaví: samec
*16.12.2013 - 8.1.2017+
Původ: Od Glorie vrh A (Lada Alexyová - Mikulčice)
Zbarvení: Blau Schecke (Blue/white)

Rodiče: 
matka - Borůvka (Blau uni), *červen 2013, chovatel: Monika Mezerová - Čerčany (Vlašim) u Prahy
otec - Flíček (Blau Starkschecke), *květen 2013, chovatel: Monika Mezerová - Čerčany (Vlašim) u Prahy

Tundra k Tajze přicestoval z Mikulčic. Byl to fešák k pohledání a už od malička tak trochu rarach. Nebyl to žádný mazel, ale pro pamlsky na ruku si přišel rád. Měl krásně rovnoměrně bíle prokvetlý kožíšek a taky bílé zakončenou špičku ocásku. Žádné velké chlapisko to nebylo, spíš atlet. Jeho nejmilejší činnost byl totiž neúnavný běh v kolečku. Typický sporťák :-) 
Tundřík bohužel zemřel mezi obdobím stěhování, kdy jsem měla nějakou dobu osmáky v opatrování u známých. V jedné vlně odešli v rozmezí několika dnů s ním i Tunguska a později i Ragnárek. Příčinou mohlo být zkažené krmivo, plesnivé seno, něco virového, cokoliv. Moc mě mrzí, že jsem se s nimi ani nestihla pořádně rozloučit. :-(

Tunguska  *5.2.2014 - 20.1.2017+ 

*5.2.2014 - 20.1.2017+
Pohlaví: samice
PůvodEva Hložková - Zlín
Zbarvení: Blau
Rodiče: 
matka - Nelinka ze Zlína (Agouti Punktschecke BT)
otec - Pupík za Zlína (Agouti BT)
Počet odchovaných vrhů: 4 - vrh B,  vrh C ,vrh I, vrh J


Tungusce jsem přezdívala vlčice, podobala se ne jen zbarvením, ale i povahou. Byla to poměrně komplikovaná osobnost a dominantní samice, jen tak s někým nevycházela. Podepsalo se to i na jejím vzhledu - potrhaných uších a zkráceném ocásku. Přes to všechno byla Tunguska moc hezké a něžné stvoření, když měla náladu, nechala se i ráda pomazlit a pamlsky milovala jako každý náš osmák. Nalezla jsem u ní na bříšku nečekaný bílý flíček, takže s největší pravděpodobností nebyla čistě modrá, ale Punktschecke. Stala se štyřikrát maminkou, maminkou velmi starostlivou a pečlivou.

Tunguska bohužel zemřela mezi obdobím stěhování, kdy jsem měla nějakou dobu osmáky v opatrování u známých. V jedné vlně odešli v rozmezí několika dnů s ní i Tundra a později i Ragnárek. Příčinou mohlo být zkažené krmivo, plesnivé seno, něco virového, cokoliv. Moc mě mrzí, že jsem se s nimi ani nestihla pořádně rozloučit. :-(

Tunguska jako mimčo
uši jako stará punkerka :-)Ragnar   *leden 2013 - únor 2017+ 

Pohlaví: samec
*leden 2013 - únor 2017+
Původ: Kroměříž
Zbarvení: Agouti
Váha k datu: 198g

Prodělané nemoci:
Prodělané zákroky: kastrace (cca říjen 2014)

Ragnárek byl úžasný starostlivý tatínek, po kastraci pro změnu milující strýček. Byl spíš drobnějšího vzrůstu (200g) a naprosto nekonfliktní povahy. O miminka se staral se 100% nasazením a to i o ty cizí. Dalo by se říct, že v tom byl lepší než samotné maminy. Když ho jeho životní družka Ygrittka předčasně opustila, žil Ragnárek s Tajgičkou, které se staral o miminka a dělali si vzájemně společnost při jejím odpočinku od mateřských povinností.

Ragnárek umřel krátce po Tundrovi s Tunguskou, pan veterinář vyslovil podezření na zápal plic, nikdy se už nedovím, jestli u něj byla příčina stejná jako u Tundry s Tunguskou, kteří byli sami v jedné kleci, nebo zda onemocněl nezávisle na nich. Nepomohlo ani včasné nasazení ATB. :-(

Lostris  *10.11.2015 - 5.3. 2017+ 

Lostris pocházela z německé chovatelské stanice Zauberhafte Degus. Byla to krásná velmi sebevědomá krasavice, která jen tak s nějakou samičkou nevycházela. Ve skupině byla poměrně hodně komplikovaná, ale i přes to všechno byla náš mazlíček. Odchovala jeden vrh třech krásných princezen. Když zabřezla její spolubydlící Lunička, začala na ni Lostris velmi škaredě útočit a museli jsme holky oddělit. Bohužel si nejspíš během soubojů s Lunou nějakým způsobem poranila ouško, ve kterém se ji začala hromadit tekutina. Veterinář nám radil ucho propichovat sterilní jehlou a tekutinu vymačkávat, že atb netřeba...ucho se však velmi rychle zapouzdřilo a začalo hnisat, antibiotika už nic nezachránila, Lostris nám umřela v rukách. Byl to velmi silný zážitek a dodnes si vyčítám, že jsme ji nevzali jinam, kde by si s ní věděli rady... :-( 

Lorien Fluffy Furballs  *23.8.2015 - 5.10. 2017+  

Původ: Sarah Grün, Hilzingen, Německo
Rodiče: matka - Blau punktschecke ST
otec - Sand superscheke BT
Zbarvení: Cream Superschecke
(genový kod A/A D/d e/e nebo A/A d/d e/e)


Prodělané zákroky: ---

Prodělaná zranění: poranění penisu (Nešikovném myšákovi se podadřilo kousnout se do penisu. i přesto, že poranění vypadalo poměrně ošklivě, vše se rychle a bez komplikací zhojilo)

Lorienkův světlý kožíšek mezi ostatními úplně zářil. Každý jeho pohyb působil urozeně a něžně. Ale při jídle a při hře bylo znát, že to není žádný otloukánek a dokáže pořádně řádit:-)
Byl importovaný z Německa až od švýcarských hranic a část jeho předků ze Švýcarska i pochází.
Jeho bílé znaky byly velice rozsáhlé a jemně přecházely do krémového kožíšku. 


Diego Regenbogen - Degus *18.6.2014 - 19.6.2017+ 

Pohlaví: samec
Původ: Regenbogen - Degus - Německo
Zbarvení: Sand uni
Váha k datu: 235g (23.11.)
Otcem vrhu: K, L, M 

Diego k nám přicestoval z Prahy od Verči z Escalante degu, jeho původní domovská chovatelská stanice je však Regenbogen - Degus v Německu. Diego zaskakoval za mladého a ještě nezkušeného samečka Chonsua a nějaký čas bydlel ve voliéře s Lunou, Lajkou a Galadriel. Pískové holky si totiž už nemohly dopřávat ten luxus čekat na to, až Chonsík plnohodnotně dospěje. Samečci dospívají zpravidla později než samičky, je to individuální a klidně mohou svůj pohlavní vývoj dovršit až v 1. roce života. S holkami si Diego pěkně sedl, Lajka měla trochu výhrady, ale nakonec si taky začala svého ženicha hýčkat a opečovávat. Diego byl středně velký sameček (235g), hodný, ke svým samičkám pozorný a něžný. Nechal se vzít do ruky i pomazlit. Jeho vášeň bylo běhání v kolečku. 
Po své chovné misi měl Diego zaujmout místo parťáka samečka Tundry, aby se předešlo kastracím a kluci nemuseli být samotní. Dlouhodobé pokusy o seznámení s Tundrou však ztroskotaly. Diego byl přece jenom trochu dominantnější a druhého samečka ve své blízkosti ani za nic nechtěl. Nechtěla jsem Diega trápit samotou během doby, kdy samičky potřebovaly nutný oddych po miminkách, tak jel na prázdniny kousek od nás k dobré začínající chovatelce Nikole Bezručové, která potřebovala naléhavě samečka ke svým dospívajícím samičkám z Degustar. Diego si ji ale získal natolik, že už u ní zůstal v krásné prostorné voliéře. Diego byl v dobrých rukou a šťastný, což je nejdůležitější. Bohužel začal jednoho dne hubnout, teklo mu z nosíku, atb ze začátku zabírala, později už bohužel ne. Zoubky byly v pořádku, příčina se nenašla. :-( Snad prokletý zápal plic...Nikola pro něj udělala maximum. :-(Gudrun *2012 - 16.1.2018+ 

Pohlaví: samice
Narozena: 2012 - 16.1.2018
Původ: Zvěrokruh Zlín

Zbarvení: Aguti
Chov: mimo chov


Gudrun byla pohodová samička průměrného vzrůstu, s jemným výrazem, kulatější hlavy. Měla krásný souvislý velice jemný a hustý kožíšek. Byla to dobrá matka. Od malička byla živena kvalitní dietní stravou. Gudrun byla také velmi učenlivá  a chytrá - velice rychle pochopila, co se po ní chce.
Během seznamování s Aslaugh utrpěla poranění oušek, která měla poněkud poškubaná.

I povahově to byla velice vyrovnaná, klidná a sebejistá holka. Díky tomu, měla
 ve skupince přirozené vůdčí postavení.
 
Počet odchovaných vrhů: 3 (vrh 2vrh 4, vrh F)
Prodělané nemoci: --- 
Prodělané zákroky: ---
Během poslední březosti na konci léta 2015 se u Gudrunky projevily komplikace. Po té holčička plody vstřebala. Více už se na ní nechovalo.Clint Escalante´s Degu  *13.2.2017 - 8.10.2019+

Pohlaví: samec
Narozen: 13.2.2017 - 8.10.2019+
Původ: Escalante´s Degu - Praha
Zbarvení: Agouti Schecke ST/BT
Otcem vrhu: P
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: broušení stoliček

Clintík k nám přicestoval z Prahy od Veroniky Kašparové z Escalante´s degu, nejdřív bydlel společně s Dextrem s kterým tvořili naprosto parádní dvojku skorobrášků a nerozlučných kamarádů. Jen co jsme otevřeli dvířka, okamžitě jsme je měli na ramenou. Oba nejzvědavější ze všech a nejneposednější. Dokonce ani pamlsky je nezastavily, touha objevovat byla mnohem silnější. Vzájemně se s Dextrem dokázali dlouhé minuty láskyplně mazlit. To byla jediná chvíle, kdy se dvě rozmazané šmouhy na chvilku zastavily. 
Poslední dva roky se nám podařilo kluky seznámit s Igorem a Chonsíkem a tak vznikl skvělý klučičí čtyřlístek, fungující parta kluků, mazlící se a neustále švitořící a štěbetající. Clintík se stal i hrdým tatínkem rekordního vrhu 10ti miminek, které měl s Oshou. Bohužel jednoho dne z ničeho nic jako rána z čistého nebe, ráno ještě Clintík vesele přiběhl pro pamlsek a večer jsme jej našli bez známek života...
Clint byl veselý a naprosto vyrovnaný osmáček. Skvělý parťák.

Chonsu Bunte degus *30.3.2015 - 24.11.2019+


Chonsíkův kožíšek byl krásně bílý, místy s jemným stříbřitým stínováním, připomínal měsíční světlo a tak milý Chonsu dostal jméno jako staroegyptský bůh Měsíce. Než jsme našeho vysněného raráška našli, dlouze jsme vybírali a vyhlíželi všude možně. Nakonec se na nás usmálo štěstí v podobě překrásného úžasňáka! a navíc nepříbuzného na české degu, což bylo jedno z našich kritérií. Do Česka přicestoval společně se svým pískovo-bílým bráškou Samuelem (Rays of sunshine - Eva Šrámková). Chonsík byl vždy ke svým samičkám něžný a pozorný, stal se několikanásobným otcem. V poslední době bydlel v klučičí skupince s Clintem, Dextrem a Igorem. Moc se mu s kluky líbilo. Bohužel Chonsíka začal pár let zpátky zlobit jeden jediný zoubek, možná si ho poškodil při nějakém pádu, nebo do něj dostal zánět, ale měl ho tak zkažený a volný, že mu jej paní doktorka vytrhla. Bohužel nejspíš bylo poškozené lůžko a zoubek od té doby rostl abnormálně a bylo nutné každý půl roku chodit na pravidelné broušení. Chonsíček každou narkózu zvládal naprosto bravurně, okamžitě po probuzení začal baštit a hned začal krásně přibírat. Poslední dvě broušení i přes Chonsíkův úžasný apetit už k žádnému zlepšení a přibírání nedocházelo. Jeho tělíčko bylo z toho všeho už nejspíš moc unavené a nedokázalo se regenerovat. Všechny naše osmáky máme moc rádi, ale Chonsík byl jeden z těch, kteří se srdce dotknou ještě o trošičku víc. Úžasně něžný a nejoddanější osmáči kamarád nás opustil 24.11.2019, kdy mi doslova zemřel v dlaních. :´-( 

Pohlaví: samec
Narozen: *30.3.2015 - 24.11.2019+
Původ: Bunte Degus - Německo - Mühltal
Zbarvení: Blau - Starkrschecke ST
Otcem vrhu: N,O,
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: broušení stoličky a trhání zoubku
Igor z Degudrey  *12.10.2015 - 3.8.2020+

Pohlaví: samec
Narozen: *12.10.2015 - 3.8.2020+
Původ: vlastní odchov
Zbarvení: Blau uni
Otec vrhu:  pouze mazlík
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: amputace ocasu

Opustil nás milovaný Igorek, věrný osmáčí kamarád, trochu svérázný nebojácný suverén a zároveň úžasný mazlík. Za chvilku by oslavil svůj pátý rok. Před pár měsíci mu náhle nebylo dobře, zkolaboval, ale podařilo se nám jej vytáhnout hrobníkovi z lopaty, začalo se mu dařit a přibíral, ale opět se jeho stav z ničeho nic zhoršil a Igorek slábl. Jsem vděčná, že jsme si pro sebe ukradli aspoň nějaký ten čas navíc, před tím, než nadobro odešel. :-( Nezapomeneme!

Do Degudrey se po nějaké době vrátilo naše mláďátko z vrhu I. Byl celý svůj život rozmazlovaný v Hovězí u Vsetína u skvělých lidí, jenže mu postupem času odešli za duhový most všichni spolubydlící a majitelé se rozhodli, nepořizovat už další osmáčky. Přicestoval proto k nám jako spolubydlící pro našeho Chonsíka, který se už natrvalo vrátil ze spoluvlastnictví z CHS Degustar, která pozastavila činnost. V Igorkově obrovském paláci spolu pěkně žili a dováděli. Nejdřív se zdálo, že si spolu nesednou a společné fungování bude nemožné, naštěstí se nám ten oříšek podařilo rozlousknout a výsledkem byli dva spokojení kamarádi. :-) Igorek byl krásný čistě modrý osmáček, s jemnými veverčími rysy. Byl to však nenasytný hamoun, jen se člověk podíval jeho směrem, už prosil a pochtíval pamlsek. Nakonec k Chonsíkovi přibyl i Dexter a Clint. Kluci společně tvořili parádní sehraný čtyřlístek. 


Freya z Waldenbergu *25.9.2018 - 6.10.2020+

Pohlaví: samice
Narozen: *25.9.2018 - 6.10.2020+
Původ: soukromý chovatel Waldenberg
Zbarvení: Sand uni SchT/ST/BT
matka vrhu: T a V
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: -

Freya byla písková krasavice, zvědavá jak opička. Milá sebevědomá a vyrovnaná samička. Oproti sestřičce byla spíš vůdčí typ. Nejraději se mazlila s Njordem a Frigg a pochutnávala si na pamlscích. 
Jen co se otevřela dvířka, okamžitě vyskakovala ven. Hodně nás zdrtilo když naše Frejinka prohrála svůj boj o život... I teď je to ohromně těžké psát a budeme to ještě asi dlouho zpracovávat. Problémy se dostavily až třetí den po jejím porodu, kdy Frejinka přivedla na svět 6 krásných zdravých uzlíčků. Nic nenasvědčovalo tomu, že je něco špatně. Ještě v neděli před spaním jsem ji kontrolovala a v pelíšku vzorně kojila mláďata. V pondělí ráno už si jich nevšímala, zdála se slabá, ale jinak v pořádku. Okamžitě jsme vyrazili k veterináři. Naše veterinářka měla bohužel otevřeno až odpoledne, tak jsme spěchali jinam. Udělalo se sono a rentgen, nikde nic podezřelého. Tip padl na minerální nerovnováhu a dostala několik injekcí s výživou pod kůži. Stav se bohužel nelepšil a začal boj i o miminka. Do toho začala rodit Frigg. Miminka si všechna adoptovala, my jsme je přikrmovali kotěcím mlékem, ale bohužel bylo už pro většinu pozdě. V noc kdy je Freja odvrhla když jí bylo špatně, miminka prochladla a hladověla. Druhý den jsme hned ráno opět spěchali k veterináři, tentokrát k jinému dostupnému schopnému se postarat o malé hlodavce. Tam už byl bohužel patrnější - akutní zánět dělohy. Bohužel na operaci už bylo pozdě. Frejinka už neměla ani měřitelnou teplotu a museli jsme se rozloučit... Ze šesti miminek přežilo jen jediné - čokobílý nebo krémovobílý chlapeček. Bohužel žádný porod není bez rizik... :´( Nám i sestřičce Frigg bude velmi chybět.Dexter Rays of Sunshine  *18. 1. 2017 – 22. 4. 2021+

Pohlaví: samec
Narozen: 18.1.2017
Původ: Rays of Sunshine - Česká Třebová
Zbarvení: Cream Superschecke
Gencode: A/-  d/d  e/e  W/w
Otcem vrhu: Q, Y, Z
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: ještě v rodném domově přišel o špičku ocásku

Náš úžasný milovaný Dexter nás předčasně opustil kvůli zhoubnému nádoru na štítné žláze. Původně jsme měli za to, že se mu na krku utvořil absces od zubu, ale nakonec se potvrdila ta horší varianta. Dextík byl velký bojovník, byl stále čiperný a měl stále dobrou náladu a chuť k jídlu. Bohužel se boule neustále zvětšovala a chlapeček hubnul. Nakonec mi zemřel tiše v dlaních. Na poslední chvíli nám Dextík zanechal krásný dar a ještě se stal otcem vrhu Y a Z. Miminek se on sám už bohužel nedožil. Nechali jsme si po něm krásného agouti chlapečka jménem Yuri a překrásnou bílou princeznu Zirael. 

Dextík pocházel od spřátelené chovatelky Evy Šrámkové z Rays of Sunshine. Byl to neúnavný neposeda, zvědavec, náruživý jedlík a hlavně krasavec. 


Tajga  září 2013 - 1. 5. 2021 +


Pohlaví: samice
Narozena: září 2013 - 1. 5. 2021 +
Původ: Violets Degu - (Helena Sedláčková - Plzeň)
Zbarvení: Agouti Starkschecke
Rodiče: 
matka - Mája z Plzně(Agouti) 
otec - Viktorián z Klatov (Agouti/White) prarodiče: Německo
počet odchovaných vrhů: 3 - vrh Avrh Dvrh H 
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: -
Tajgička k nám přicestovala přes celou republiku až z Plzně. Měla být původně spolubydlící Ygrittky, ale holky  se od první chvíle staly zarytými nepřáteli. Tajga byla krásná a tuze zvědavá osmačka, jen co jsem se mihla u dvířek, hned byla mezi prvními a čekala, co dobrého dostane. Měla krásný bílý kabátek, růžové tlapky a ouška. Byla spíš drobnější, ale krásná okatá princezna. Při jednom bouřlivějším seznamování bohužel přišla o polovinu ocásku s bílou štětičkou, na kráse ji to ale neubralo, té měla na rozdávání. ;-) Bylo to moje ochočené zlatíčko,moje úplně první "barevná" osmačka. Konec života si užívala ve společnosti Luny, Lajky, Galadriel, Oshi a Amálky. Holky spolu krásně fungovaly. Mrzí mě, že se Tajgička jen o kousek nedožila těch svých osmých osmáčích narozenin. Poslední dobou začala hubnout a nejspíš ji potrápily kořeny zubů. Nikdy předtím, se zoubky problém neměla. 

Tajgiččin holčičí klub

Lajka *22.10.2014 - 3. 9. 2021 +

Pohlaví: samice
Narozena: *22.10.2014 - 3. 9. 2021 +
Původ: Chinchilla Haus - vrh C (R.Hausnerová) - Kladno

Zbarvení: Sand uni (písková)
Prodělané nemoci: Během březosti se objevil dědičný šedý zákal - vyřazena z chovu
Prodělané zákroky: ke konci života 1x na korekci zubů (nic vážného tam nebylo)
Odchovaná mláďata: vrh L,  POUZE MAZLÍK

Laječka byla neskutečná pohodářka, něžná i drzá, nejupovídanější osmák pod Sluncem, věčně něco komentující. Jedna z nejmilovanějších osmaček. S Lunou tvořily nerozlučnou dvojku až do úplného konce.
Zajímavost: V poslední třetině její první březosti se objevil šedý zákal, který postupně samovolně zmizel. Narodily se jí 4 mláďata. 1 nadprůměrně velké a mrtvé a 3 drobnější čilá, ale všechna měla také šedý zákal, který v rámci několika týdnů měsíců u všech odezněl.


Luna  *8.10.2014 - 12. 7. 2022 +


Pohlaví: samice
Narozen: *8.10.2014 - 12. 7. 2022 +
Původ: Schwandorf - Německo
Zbarvení: Sand uni (písková)
Prodělané nemoci: jako miminko prolaps rectu (není dědičné) problém se ztratil sám 
Prodělané zákroky: -
Odchovaná mláďata: Vrh MVrh O

V úterý 12. 7. nás opustila naše téměř osmiletá Lunička.Naše nejmilejší svérázná osmačka, buchta, bloncka, teda svého času spíš kapybara. Přivezla jsem si ji jako malinkého neduživého drobečka a vyrostla z ní skutečná neohrožená velikánka, která dokázala zahnat i kocoura. Milovala dobré jídlo a vždy si mě tahala za prst s sebou do voliéry. Když byla podruhé maminkou nastaly vážné poporodní komplikace a podstoupila operaci, při které jí bylo nutné vzít dělohu i vaječníky. Lunička společně s námi zabojovala jako lvice a následovalo ještě 5 krásných let spokojeného života. Byla to prostě osobnost.
V poslední době začala chřadnout a důvod na sebe nenechal dlouho čekat, objevili jsme rychle rostoucí nádor mléčné žlázy. Rozhodla jsem se s ní rozloučit a dopřát ji bezbolestný odchod za duhový most ve spánku ještě dřív, než jí ta velká odporná věc celičkou v bolestech stráví. Operace vzhledem k velikosti a umístění nádoru už neměla žádný smysl. Lunička před svou poslední cestou zbaštila s chutí dva velké lískové oříšky a díky naší úžasné veterinářce mohla navěky usnout doma ve svém oblíbeném hamaku obklopená svými kamarádkami.
Luni, děkuji!

Osha *13.4.2017 - 13. 1. 2023 +

Pohlaví: samice
Narozena: *13.4.2017 - 13. 1. 2023 +
Původ: Degudrey - náš odchov
Zbarvení: Sand uni BT 
Váha k datu: 284g (28.11.2018)
Rodiče: matka - Luna ze Schwandorfu, otec - Chonsu Bunte Degus
počet odchovaných vrhů: 1 - vrh P

Osha byla celá máma :-) Bylo to námi vypiplané jedno z 8mi mláďátek, které se narodilo Luničce za dramatických okolností, kdy o velikonočním pondělí přišla na operačním stole o dělohu. Byl to veliký zákrok, ze kterého se Lunička naštěstí po několika týdnech a několika komplikacích úspěšně vylízala. Po celou dobu to byla úžasná pečlivá starající se maminka i přes vlastní veliké bolesti. Ztrátu mléka jsme s přítelem plně nahradily my. Umělé kočičí mlíčko rozpuštěné ve fenyklovém čaji postavilo všechna mimča na nohy a krásně začala prospívat. Jedním z těch miminek byla právě naše Osha. :-) Největší jedlík a jediná písková holka z vrhu - stejně jako její máma. 
Osha měla přátelskou nekonfliktní povahu, pro pamlsek udělala skoro cokoliv. Byla to velmi statná samice po mámě. Svou váhou se téměř blížila k 300g. Už svým prvním vrhem strhla všechny rekordy mezi českými chovateli, kdy na svět přivedla rovnou 10 krásných miminek, které vychovala úspěšně bez naší pomoci. Osha žila spokojeně v holčičí skupině s mámou, tetou Lajkou, Tajgou a Galadriel, později k nim přibyla i zachráněná Amálka. 
Oshinka měla neurčené zdravotní komplikace + jí také potrápily zoubky v posledním roce života.

Amálka *asi jaro 2018 - zima 2023 +

Pohlaví: samice
Narozen: ???, odhadujeme *jaro 2018
Původ:  odchycena v chatové oblasti
Zbarvení: Agouti uni (přírodní zbarvení)
Váha k datu: 185g (1.5.2019),
Zmapovaní předkové: ???

Prodělané nemoci: šedý zákal na levém oku 
Prodělané zákroky: preventivní spot proti parazitům, opakované broušení řezáků a háčků na stoličkách
Odchovaná mláďata:  - NEBYLA V CHOVU - POUZE MAZLÍČEK


Do naší skupiny holek přibyla trochu neplánovaně jedna krásná osmáčí holčička, která měla z pekla štěstí. Ztracená si běhala po venku a v poslední chvíli se jí podařilo dobrým lidem vytáhnout psovi z tlamy. Nebýt hodné slečny, která ji našla a hezky se o ní postarala, tak by tu Amálka dávno nebyla. Amálka, tak jsme ji pojmenovali, byla neskutečně vděčný osmáček. Od prvního dne při každém pohlazení se ze všech sil snažila natočit krček, dávat pacičku daleko za sebe a užívat si trochu pozornosti. Plánovali jsme Amálce poskytnout karanténu a po nějakém čase pokud nezapadne mezi naše holky, ji najít hezký domov, kde už se bude mít jenom dobře. Po uplynutí karantény, ji naše holky okamžitě přijaly a začaly opečovávat a Amálka jim to jen vděčně oplácela. V tak hladký průběh jsme ani ve snu nedoufali. Amálka v té době byla nejspíš poměrně mladá samička, bohužel i tak ji trápil na jednom oku šedý zákal.  Naštěstí s tím nebyla spojena zákeřná cukrovka. Preventivně dostala spot on za krk proti vnitřním i vnějším parazitům a od té doby jsme hlídali její stravu. To, jestli měla zákal vrozený, nebo získaný vlivem špatné stravy, můžeme už jen hádat.... 
Amálka dožila svůj život spokojeně mezi svými osmáčími kamarádkami. Ke stáří ji bohužel začaly trápit zubní problémy, kořeny zubů ji začaly prorůstat směrem do lebky. Několikrát statečně podstoupila broušení než se rozhodla odejít za duhový most. 


Galadriel *2. 2. 2015 - 30. 3. 2023 +

Pohlaví: samice
Narozen: 2. 2. 2015 – 30. 3. 2023
Původ: Chinchilla Haus - vrh F (R.Hausnerová) - Kladno
Zbarvení: Blau - Starkschecke
 

Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: -
Počet odchovaných vrhů: Vrh KVrh Q

Galadriel byla vznešená stříbrná kráska. Vždy tak trochu povýšeně rezervovaná, ale jinak hodná a vlídná. Dělala celý svůj život čest svému jménu. I ve svých 8 letech byla krásná, statná a nikdo by jí její věk nehádal. "Do Valinoru odplula" dva měsíce po svých 8. narozeninách velmi náhle přirozeně, bez sebemenší známky nemoci či chřadnutí.  Frigg *25. 9. 2018 - 6. 4. 2023 +

Pohlaví: samice
Narozena: 25. 9. 2018
Původ: Soukromý chovatel - Waldenburg
Zbarvení: Agouti uni SchT/BT/ST
počet odchovaných vrhů: vrh S, W, A2
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: -

Frigg jsme si přivezli z Německa společně se sestřičkou Frejou, kterou nám sebral akutní zánět dělohy na podzim roku 2020. Frigg byla krásná okatá agouti princezna. Byla moc hodná a kontaktní, musela být u všeho první. Měla krásný hustý kožíšek a pyšnila se parádní štětečkou na ocásku. Projevila se jako pečlivá a starostlivá maminka. Svá mláďata nosila v zubech i když byly už téměř před odchodem do nových domovů. :-) U každého pamlsku byla hned první. byl to jedne z těch osmáčků, kteří vám přirostou k srdci ještě o trochu víc. O to víc bolel její náhlý odchod.
Ve čtvrtek 6. dubna 2023 postihla Degudrey smutná událost. U Frigg v hnízdě se z ničeho nic přes noc objevila malá slabá čerstvě narozená holčička, ale místo radosti jsme začali mít starost o samotnou Frigg. Na první pohled něco nebylo v pořádku. První termín porodu měl být až o 6 dnů později a Frigg nebyla viditelně ve své kůži. Měl to být její poslední porod, se kterým jsme už ani nepočítali. Frigg byla už od ledna bez samečka s tím, že jí začne zasloužený odpočinek a bude už jen hrdou babičkou, sama za svůj život odchovala už tři krásné vrhy. Spěšně jsme domluvili návštěvu na veterině a mezitím jsme zjistili, že mládě už bohužel nežije. Jaké bylo překvapení když rentgen v ordinaci ukázal, že jsou uvnitř ještě dvě další mláďata. Od porodu ale uběhlo už nejméně 6 hodin, sono žádné srdíčko neukázalo, tak jsme se rozhodli pro císařský řez, pro záchranu Frigg. Před asi 6ti lety podobný zákrok úspěšně zvládla naše Lunička, která pak spokojeně žila ještě spoustu krásných let. Milovaná Frigg bohužel to štěstí neměla a krátce na to nás opustila. K překvapení všech nám tu po sobě zanechala malého modrého chlapečka, který prokázal ohromnou vůli žít. Jedno z mláďátek bylo nakonec přece jen naživu! Tímto nám začal nelehký úkol, a to pokusit se o malý zázrak, který se vskutku podařil. Igg svůj boj narozdíl od své maminky vyhrál.

Mike *18. 4. 2020 - 1. 4. 2024 +

Pohlaví: samec
Narozen: 18. 4. 2020
Původ: Deguzucht DeguGarten - Pfreimd 
Zbarvení: Agouti uni SchT/ST/BT
Otcem vrhu: - A2, B2, D2, E2, F2, G2, 
Prodělané nemoci: -
Prodělané zákroky: -

Jmenoval se Mike a pocházel z německého Deguzucht DeguGarten. Byl to vskutku správný veverčák, nádherný velikánský pohodový aguťáček, nepříbuzný na všechny naše osmáčky a nositel všech barev. Hrdý tatínek několika vrhů.

Mike zemřel velmi nečekaně a náhle v plné síle. :-( Můžeme jen hádat zda mu selhalo srdíčko nebo za to mohl nešikovný pád... O to je to smutnější, že Zirael a Rhiannon čekají jeho děti, které by se měli do pár týdnů narodit. :-( Mike se jich bohužel nedočkal. Moc nás to bolí.Žádné komentáře:

Okomentovat