Jak na průjem u osmáka

Průjem u osmáků je velice závažné onemocnění, které může mít až fatální následky. Pokud ale zavedete okamžitá opatření, dostaví se obvykle poměrně rychle úleva.
Praktické rady, jak osmáčkovi s průjmem pomoci najdete v tomto článku.

Příčiny průjmu bývají různé.

Nejčastějšími jsou:
stres (například při seznamování osmáků, po cestování nebo změně prostředí)
reakce na nevhodnou potravu (často se průjem dostaví třeba jako reakce na nekvalitní krmnou směs nebo na studenou zeleninu, projímat může například listový salát)

bakreriální nebo virové onemocnění
silné napadení vnitřními parazity (může postihnout celou chovnou skupinu a může se jednat o závažné onemocnění, kdy adekvátní léčbu zajistí specializovaný veterinář)


Průběh průjmu může být různě závažný. 

Osmáčí trus je v normálním stavu tvrdý, pravidelného okrouhlého tvaru. Po čerstvé stravě, mohou být osmáčí bobky měkké, takže jdou zploštit při stlačení mezi prsty. Problém nastává, když osmák místo klasických tmavých tvrdých oválných bobků vylučuje kašovitou hmotu v horším případě téměř vodu. Osmák mívá špinavý zadeček, protože se nestíhá čistit. Ve vážnějším stavu bývá apatický, načepýřený, málo a ztěžka se pohybuje, přestává přijímat potravu. 
Průjem je akutní stav, který je nutné řešit okamžitě (brzy dochází k dehydrataci organismu, osmák nedokáže přijímat živiny, což je při osmáčím rychlém metabolismu vždy velice závažné). Dlouho trvající průjem může vést až k úhynu osmáka.

V počáteční fázi průjmu mívá osmáčí bobek často nepravidelný tvar - pokud narazíte v osmáčí ubikaci na neobvykle tvarované bobky, je třeba zkontrolovat všechna zvířata v chovu a případně preventivně nasadit senovou dietu.

Jak si průjmu snadno všimnete?
V ubikaci - na větvích, na kolotoči, na hamacích a jiných exponovaných místech se znenadání začnou objevovat hnědé skvrnky - průjem. Osmák, který trpí průjmem bude mít buďto špinavý zadeček, nebo mokrý od častého čištění. Průjmující osmák vylučuje často, proto se velice rychle projeví, pokud osmáčka budete chvíli sledovat.


První pomoc

Pokud má váš osmák průjem, jako první odstraňte všechnu potravu z ubikace (zkontrolujte, jestli osmáci někde neschovávají zkaženou zeleninu) a podejte pouze čerstvé seno (ujistěte se, jestli podávané seno není závadné) a vyměňte vodu v napaječce, napaječku důkladně vyčistěte. 
Protože by měl být postižený osmák co nejvíce v klidu a psychické pohodě, je vhodnější neizolovat ho a nechat ho mezi ostatními osmáky v ubikaci, kde ho budou ostatní zahřívat a pečovat o něj. Je ale nutné kontrolovat, jestli se průjem neprojeví i u ostatních osmáků - v takové případě je vhodné konzultovat záležitost s veterinářem.

Senová dieta

Pokud není průjem příliš závažný, osmáček se jinak chová jakoby nic, pije i s chutí přijímá potravu, průjem se často sám srovná po senové dietě. Seno obsahuje velké množství vlákniny, která upravuje osmáčí zažívání. Je ovšem důležité nepodávat osmákovi jiné krmivo než seno i pár dní po upravení trávení a další složky potravy jako směs nebo zeleninu a čerstvou trávu začít podávat pozvolna a v malých dávkách.

Zázračná Smecta

Pokud je průběh onemocnění závažný (řítký až vodový průjem) a osmák začíná projevovat známky nekomfortu, můžete podat osmákovi injekční stříkačkou (bez jehly) přímo do tlamičky Smectu. (Obsah jednoho pytlíku rozmíchat cca v 5ml vody a podávat několikrát denně v množství asi 1ml). Po smectě se průjem obvykle uklidní a osmák i získá chuť k jídlu. Pro vlastní klid je možné podávat osmáčkovi stříkačkou i po malých dávkách vodu nebo výživu (nejlépe tekuté seno RodiCare  či kaši na dokrmování JR Farm Porridge, případně podomácku namíchaný příkrm). Osmák nesmí mít delší dobu prázdný žaludek, může totiž dojít k bujení patogenních bakterií střevní mikroflóry. 
Po takovéto léčbě by se měl stav osmáka postupně zlepšovat a průjem by měl postupně ustupovat. I silný průjem obvykle plně ustoupí do dvou až tří dnů.
(Smectu a balíček tekutého sena je dobré mít doma vždy preventivně v zásobě)

Černé živočišné uhlí
Pro zvířata není černé uhlí nijak toxické a je možné je při průjmu podávat. Problematické je ovšem dávkování - ve větších dávkách může černé uhlí způsobit zácpu. U drobných zvířat jako jsou osmáčči se tak správné dávkování určuje jen velmi těžko, proto se jako lék na zmírnění průjmu lépe hodí smecta. Další nevýhodou je černé zbarvení trusu, které může překrýt závažné projevy, jako například krev ve stolici.

Kdy vyrazit k veterináři

Pokud se situace už během několika hodin poněkud nezlepší nebo osmáček vypadá dokonce hůř (apatie/nechutenství/načechraný kožíšek), popřípadě průjem přes všechna opatření přetrvává po delší dobu (více než dva až tři dny), je nutný zásah veterináře (veterinář podá podkožně léky proti průjmu, zavodní dehydrovaného osmáka a případně i podá výživu a probiotika, popřípadě antibiotika). 
U mláďat, březích nebo kojících samic a starých nebo oslabených osmáků je třeba vyhledat veterináře opravdu zavčasu. Pokud se u nich objeví vodový průjem, okamžitě.

Antibiotika
Vetrináři často podávají při průjmu antibiotika vpodstatě preventivně, otázka je zda-li je to vhodné. Při běžných průjmech by mělo být podávání ATB zdrženlivé, protože jen část průjmových onemocnění je způsobeno bakteriální infekcí, na kterou jsou antibiotika zaměřena. (Na průjem virového nebo parazitálního původu nebudou mít ATB valný vliv, navíc svým širokospektrálním působením může dojít i k nežádoucímu potlačení přirozené střevní mikroflóry a tak samy ATB mohou vyvyolávat komplikace průjmového onemocnění.)

Probiotika
Probiotika je vhodné podávat v rámci první pomoci hned i bez předpisu veterináře. Průjem naruší střevní mikrofloru a tak se někdy opakovaně vrací. Probiotika pomohou, aby průjem rychleji ustoupil a zamezí jeho návratu. Je také možné, podávat je preventivně, pokud je zvíře vystavené stresu, oslabené nebo dostává antibiotika.
Osvědčená jsou probiotika Protexin Profesional. Jeden pytlíček v ceně cca 50kč je často možné zakoupit u veterináře, případně je možné zakoupit celé balení třeba v některém z internetových obchodů. Je vhodné jej mít preventivně doma 

Bylinky na trávení
S bylinkami je při průjmu třeba zacházet opartně. K základní léčbě obvykle postačí voda a dobré seno. Pokud má osmáček průjem a zároveň má osmáček nafouklé bříško, je vhodné podávat fényklový čaj.

Nadmutí: V případě nerovnováhy v trávícím traktu může ojediněle dojít k nadmutí, způsobeným přemnožením patogenních bakterií. Nadmutí je velice nebezpečný stav nafouklé trávící orgány nemnohou pracovat a zároveň tlačí na dýchací orgány a na srdce. Při prvních známkách nadmutí (nenadále nafouknuté bříško do stran připomínající pozdní stádia březosti, příško je na pohmat tvrdé) je možné zvířátku pomoci i doma - důležitý je pohyb, který stimuluje pohyby trávících orgánů a jemné masírování bříška směrem od hlavy k zadečku. Pomoci může i kmínový nebo fenyklový výluh nebo čaj. Pokud se stav do hodinky nezačne zlepšovat je třeba akutně navštívit veterináře. Nadmutí může být smrtelné.

Opakovaný průjem
Pokud se průjem po přeléčení opakovaně vrací, je vhodné konzultovat věc s veterinářem. Veterinář může doporučit udělat koprologii (rozbor trusu ze sezbíraných osmáčích bobků z průběhu několika dnů, kdy vyloučí základní bakteriální nebo parazitální napadení). Hlodavce obvykle ohrožuje ve střevech přemnožená bakterie E-coli, často jsou to i škrkavky a jiní dlouzí střevní parazité, v chovech osmáků se také mohou objevit kokcidie. Koprologie obvykle stojí cca 500-1000 Kč.
Případně veterinář přeléčí zvířata preventivně antiparazitiky.

Prebiotika
V případě opakovaného průjmu je dobré podpořit osmáččí imunitu a dlouhodoběji podávat probiotika i krmivo s přírodními "prebiotiky FOS", což se druh vlákniny, který podporuje růst střevních bakterií a zamezuje množení patogenních střevních bakterií (například granule Versele Laga Chinchilla & Degu Complete). FOS, neboli frukto-oligo sacharidy ve velkém množství obsahuje například pórek, který je možné podávat osmáčkům nasušený jako pamlsek.
Vhodná prebiotika jsou také oligosacharidy zvané inulin a pektin. Ty zase ve velkém množství obsahuje hlíza topinamburu - také ideální pamlsek pro osmáčky.

Při opakovaných průjmech je také nutné zamyslet se, jestli neopakujete nějakou dietní chybu, jestli je váš chov dost higienický a chováte osmáčky v dostatečné čistotě; jestli dost často měníte osmáčkův vodu, nebo jestli nemoc nemůže způsobovat například krmivo z neověřeného zdroje, jestli osmáčkům nepodáváte například "znečištěnou" trávu nebo znehodnocené (třeba zapařené) nebo naopak neodležené seno a podobně.

Prevence

Po přeléčení je vhodné vyčistit a případně vydezinfikovat osmáčí bydlení, aby se zabránilo šíření i opakování průjmu. A také po nějakou dobu čistit klec častěji a důsledněji.
Prevencí průjmových onemocnění je podávání vhodné stravy založené zejnéna na senu, které obsahuje ideální množství vlákniny tolik důležité pro osmáčí zažívání. Dalším opatřením může být doplnění jídelníčku o potravu s vyšší koncentraci prebiotik.
V neposlední řadě je to včasné odstraňování zkažené zeleniny nebo jiné potravy a podávání čerstvé, čisté vody.

Žádné komentáře:

Okomentovat