Vrh L

matka: Lajka Chinchilla Haus (Sand uni)
otec: Diego Regenbogen - Degus (Sand uni)
datum narození: 2.2.2016
počet mláďat: 3 -  (2 samci, 1 samička)
1) Leela - Sand uni (písková)
2) Lex - Sand uni (pískový) 
3) Laki - Sand uni (pískový)


Jen pár hodin po tom v ten samý den, co Galadriel porodila svoje miminka z vrhu J, začala rodit  i Laječka. Na svět přivedla jako prvorodička tři krásné pískové uzlíčky. Jedna samička a dva semačci se narodili trochu drobnější (9,10,11g).
Galadriel a Lajka spojily svá miminka do jednoho chumlíku a tím pádem každé má ne jen jednu, ale rovnou dvě maminky. :-) U Laječky se bohužel v průběhu poslední třetiny březosti objevily komplikace v podobě cukrovky, tak jsem byla za zdárný porod a zdravá miminka dvojnásobně vděčná. Z těchto důvodu, to bude Laječčin poslední vrh a další miminka už mít nebude, bude si užívat jen jako mazlík a případně tetička.  Podle pana veterináře to způsobily rozhozené hormony podobně jako u lidí při těhotenství, kdy se občas vyskytuje tzv. těhotenská cukrovka. Podle něj je to u naší Lajky genetická záležitost, nikoliv získaná vlivem špatné stravy, kterou absolutně hlídáme. Březost se stala v tomto případě bohužel spouštěčem. Z toho důvodu byla miminka nabízena důsledně pouze jako mazlíčci!! 
Jinak jsou Miminka zdravá, ale nějaká ta pravděpodobnost že by se mohli stát nositelem tady je. Při správné stravě a dobré péči i kdyby měli tu smůlu a zrovna některé z nich mělo pro cukrovku genetický předpoklad, se ale vůbec nemusí nikdy projevit. Noví majitelé proto budou poučeni.
Na osmáčcích s cukrovkou a šedým zákalem se nesmí odchovávat žádná mláďata, je okamžitě nutné zastavit přenos těchto nemocí, protože nikdo s určitostí nemůže říct, že se nemohla náhodou přenést na nějakého z potomků. V případě že jsou postiženi oba rodiče je jistota takřka 100%. Každý porod samičky se zákalem a cukrovkou se pro ni stává ruskou ruletou. Jejich březost je pokaždé riziková a nezřídka se stává, že dochází k náhlému úmrtí během posledních týdnů před porodem. Z toho důvodu, když se u Laječky v posledním měsíci březosti ukázaly tyto komplikace, měla jsem o ni obrovský strach a proto jsou nyní tito tři čiperní osmáčci velkou úlevou!


Lex a Laki

Bráškové měli to štěstí, že do nového domova do Vyšehradu odcestovali společně, protože se noví majitelé zamilovali do jejich zrzavých kožíšků. Lex dominantní veliký a u všeho první a Laki drobek, který se snaží co nejvíce vymanit z bráškova stínu. Z obou vyrostli krásní zdraví chlapíci.

Z nového domova:
Malý Lexík bohužel z neznámých důvodů pár dnů po příchodu do nového domova uhynul, zato větší Laki začal kralovat. Dodržuje dietu a očička jsou čisté jako korálky.  Pravidelně běhá po pokoji a podle nové majitelky, víc než osmáka připomíná svým chováním pejska.  
březen 2017


Leela

Narodila se jako nejmenší drobeček, ale za to s největším elánem a zápalem do života. Na Leelu se usmálo velké štěstí, protože odcestovala do Prahy za naší dobrou kamarádkou a její Amálkou z Degudrey a dcerou Amálky Rozárkou. Mezi holky Leela krásně zapadla téměř okamžitě a tvoří s nimi parádní trojku. Z Amálky už není žádný drobeček, u misek prý musí být vždy první a roste z ní opravdu krasavice.


zavalená Amálkou a Rozárkou :-)

Z nového domova:
Malá nejmenší drobounká Leela vyrostla v krásnou mohutnou samičku, která je ze všech svých kamarádek největší. Očička má rovněž jako bráška Laki krásně čistá. Je rozmazlována v Praze u naší dobré kamarádky.Žádné komentáře:

Okomentovat