Aby se to povedlo, bude tedy Aurélie pravděpodobně křížit mláďata s příbuznými tohoto černého samečka...(ve šlechtění běžná metoda inbreeding - křížení příbuzných jedinců - bez které není možné ustálit požadovaný gen) a jestli se vše povede, jak má, budou po světě běhat další černí osmáčci možná už koncem tohoto roku!:)
A kde se tento černý osmák vzal? Aurélie v loňském roce (2014) náhodně objevila v jednom z francouzských zverimexů černého samečka, jeho sestru, zřejmě nesoucí černý gen, a jejich společného černého syna. Právě tento syn je otcem výše zmíněného vrhu.
Momentálně tedy existují 2 černí samečci, a několik jedinců, nesoucích černý gen.
vlevo syn, vpravo otec |
Zajímavé je, že tato černá barevná mutace nevznikla záměrem, ale vyvinula se spontánně, nebo možná volným křížením příbuzných osmáků ve zverimexu. (Podobným způsobem vznikla také agouti-white mutace.)
Principiálně černý gen funguje podobně jako pískový. Objevuje se zde totiž recesivní non-aguti mutace, která způsobuje, že se černá barva šíří do celého chlupu a přebíjí žlutý pigment. (zbarvení aguti znamená, že chlup má jednu část do černa a druhou do zrzava. Je typická pro divoká zvířata a pro osmáky je běžná jako základní barva)
O černých osmácích se šířily zvěsti už v minulosti, ale většinou se jednalo o nepodložené informace, nebo fámy. Jediná fotka se v minulosti objevila na stránkách degutopia, ale zde se jednalo pouze o velmi tmavé zbarvení aguti.
Černý kabátek má také divoce žijící hlodavec kururo, "bratranec a soused" divokých osmáků.
V současné době poskytla Aurélie jednoho ze dvou černých osmáků německým chovatelským stanicím Happy Degus a Fluffy furballs, které v polovině března tohoto roku společně spustily projekt "Černý degu".
informace pocházejí z fcb skupiny Degu international. Autorem fotografií tam zveřejněných je ©Aurelie Lebornge.
Žádné komentáře:
Okomentovat